از انگشت جادویی شیراز تا کلاغ سفید فرانکفورت

گفتگو با الهام مزارعی نویسنده کودک شیرازی

71

 

چندسالی است انجمنی به نام انگشت جادویی در شیراز شروع به کار نموده است که نویسندگان بزرگی در عرصه ادبیات کودک را معرفی کرده است. نویسندگانی با کتاب هایی جهانی که باعث مطرح شدن نام ایران در عرصه ادبیات کودک شده است. یکی از این نویسندگان الهام مزارعی است. وی متولد ۱۳۵۸ می باشد و لیسانس میکروبیولوژی دارد و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات کودک است. وی همچنین مدیر عامل موسسه انگشت جادویی می باشد. مزارعی چهارده سال سابقه نویسندگی دارد. تاکنون سیزده رمان کودک و چندین کتاب داستان نوشته است. او همچنین در کنار نویسندگی فعالیت های اجرایی زیادی از جمله عضویت در انجمن داستان بزرگسال سرو، عضویت در شورای کتاب کودک ایران، شورای مرکزی جشنواره های ادب/ واژگان راز/شاهچراغ/ انگشت جادویی، شورای مرکزی مدرسه داستان حیرت و… داشته است.

 

از چه سالی شروع به نوشتن کردید و اولین کتابی که نوشتید چه بود؟

از سال ۸۲ به صورت حرفه ای وارد این حرفه شدم و اولین کتابم مامان کله دودکشی بود.

 

کتاب های شما عموما چه سبکی دارند؟

فانتزی آمیخته با طنز.

 

عنوان کتاب هایتان را بفرمایید. مامان کله دودکشی، دختر کوچولو فرمانده سبیلو، دم گربه به چه درد می خوره، گوانجی و ۳۶۰ درجه جادویی، کسی یک دوست تیغ تیغی نمی خواد. و رمان پنج جلدی سورنا در سرزمین دایناسورها، جیمبل جامبو و جادوی بدون دود، جادوی شهر عجول پجول، مجموعه داستانی زندگینامه ی داستانی مشاهیر.

آیا در حیطه ادبیات بزرگسال هم داستانی دارید؟

بله. داستان شاید امشب وقت گفتنش باشد در مجموعه نوزده پرچم، داستانهای شاید امشب وقت گفتنش باشد / نباید اینطور تمام شود / اینجا آسمان آرام آرام است در مجموعه سنگر زنان، داستان شب یلدا را کنارم باش در مجموعه برای روزهای مبادا، داستان شاید شبی در غار در مجموعه رنج نارنج و  داستان در مجموعه ماه عسل قطبی.

 

کدام کتاب تان را بیشتر دوست دارید؟

همه را دوست دارم ولی مامان کله دودکشی را کمی بیشتر از بقیه؛ چون حس خاصی نسبت بهش دارم.

 

کتاب هایتان در کدام جشنواره ها برگزیده شده اند؟ کتاب کودک مامان کله دودکشی، منتخب لیست کلاغ سفید فرانکفورت ۲۰۱۴/برگزیده ی لیست لاکپشت پرنده ۹۳/ راه یافته به دور نهایی جشنواره ی خلق کتاب تصویری/ تقدیر شده ی  کتاب برترکودک و نوجوان از سوی انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان ۹۴

رمان کودک نوجوان گوانجی و سیصدوشصت درجه ی جادویی/ راهیافته به ده اثر نهایی کتاب برترکودک و نوجوان از سوی انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان۹۴/ کاندید نهایی جشنواره پروین اعتصامی۹۵/کاندیدنهایی جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان۹۵/ راهیافته به فهرست کتابهای مناسب رشد (چاپ اول ۱۳۹۳و ۱۳۹۴)

رمان کودک دختر کوچولو، فرمانده سیبیلو، برگزیده لیست لاکپشت پرنده۹۴/ تقدیر شده ی جشنواره ی شهیدغنی پور۹۴، مقام دوم جشنواره ملک ملکوت ، مقام سوم جشنواره بین المللی گولان

پنج جلد رمان کودک سورنا در سرزمین دایناسورها / برگزیده لیست کانون پرورش فکری

رمان کودک دم گربه به چه درد میخورد / برگزیده لیست لاکپشت پرنده

 

چه شد که تصمیم گرفتید داستان کودک بنویسید؟

از پنجم ابتدایی داستان کودک می نوشتم و از کودکی جذب افسانه ها و قصه هایی شدم که مادربزرگم برایم می خواند. عمویم برایم کتاب داستان و نوار صوتی می آورد. از بچگی به داستان کودک علاقه داشتم. بعد از اتمام دانشگاه انجمن بزرگسال شرکت کردم و بعد آقای اکبر پور در حوزه هنری انجمن کودک راه انداخت که در انجا با چند نفر جمع شدیم و هسته مرکزی انگشت جادویی در شکل گرفت.

 

کمی درباره انجمن انگشت جادویی توضیح بدهید. انجمن انگشت جادویی ۱۳ سال است که دارد فعالیت می کند هسته مرکزی آن ۹ خانم هستند که همگی کتاب های زیادی در حیطه کودک چاپ کرده اند و جایزه های زیادی هم برده اند. و فعالیت های اجرایی زیادی در حیطه ادبیات کودک  انجام می دهند. اخیرا هم جزو هفت انجمن ادبی برگزیده سراسر کشور شد.

 

هدف از تشکیل این انجمن چه بود؟

انجمن انگشت جادویی در دوره ای تشکیل شد که اصلا ادبیات کودک به معنای واقعی آن در شیراز وجود نداشت. صرفا تکی کار می شد مثل آقای اکبر پور. ما همه ادبیات بزرگسال کار می کردیم اما دنیای کودک اینقدر شیرین بود که ما را و جذب خودش کرد.

 

انجمن تاکنون چه فعالیت هایی انجام داده است؟

همایش مادر قصه کودک، جشنواره داستان کودک که امسال چهارمین جشنواره برگزار شد و جزو هفت طرح برگزیده کشور شد. رونمایی کتاب و…. در حال حاضر هم انجمن انگشت جادویی یکی از قطب های ادبیات کودک در ایران و شیراز است.

 

وضعیت ادبیات کودک در کشور و شیراز به چه شکل است؟

مسلما نسبت به سطح جهانی خیلی جای کار دارد ولی در سال های اخیر اتفاقات خوبی افتاده است. نویسنده هایی خوبی داریم که داستان هایشان جوایز جهانی زیادی را برده اند. فکر می کنم این سالها خوب کار شده است. اتفاق خوبی هم که در این سالها رخ داده این است که رشته دانشگاهی ادبیات کودک به رسمیت شناخته شده است.

 

مشکلات روز جامعه جایگاهی در داستان های شما دارند؟

خواه ناخواه به طور غیر مستقیم راه پیدا می کنند ولی سعی نکردم مستقیم به آنها بپردازم چون خودم برای فرار از مشکلات جامعه پناه به دنیای کودکی بردم. بهرحال باز هم کم و بیش راه پیدا می کنند.

 

مهم ترین مشکلات شما در این عرصه چیست؟

مشکلات زیاد است مخصوصا ارتباط گرفتن با ناشرینی که در تهران ساکن هستند و دیده نشدن شهرستانی ها در عرصه ادبیات کشور.

 

چه نویسنده هایی را دوست دارید و بهترین کتابی که خوانده اید چه بوده است؟

رولد دال و دکتر زئوس را خیلی دوست دارم. در کل کتاب های سبک فانتزی و طنز را ترجیح می دهم.

 

عادت خاص شما برای نوشتن چیست؟ زمانی که اراده می کنم قلم را برمیدارم و تا آخر داستانم را می نویسم.

 

کتاب های به اصطلاح بازاری چه تاثیری روی کتاب های شما گذاشته باعث معرفی شما می شوند یا به انزوا کشیدنتان؟

قاعدتا اثر منفی می گذارد شک نکنید. بخاطر قیمت های خیلی پایین شان و عرضه آنها در مکان هایی مثل سوپری و عدم آگاهی خانواده ها از کتاب خوب. اکثر مردم ما کتاب خوان نیستند و آن تعداد معدود هم متاسفانه از کتاب های خوب آگاهی ندارند. برای همین هم جذب کتاب های بازاری می شوند و کتاب های حرفه ای کمتر دیده می شوند.

 

به نظر شما کتاب های بازاری می تواند به بچه ها آسیب بزنند؟

قطعا در بعضی موارد مثل ادبیت بچه ها صدمه می زند اما من معتقدم خواندن شان بهتر از این است که اصلا کتاب خوانده نشود. و قطعا بچه هایی که کتاب های حرفه ای می خوانند بسیار متفاوت تر از بچه هایی هستند که یا کتاب نمی خوانند یا کتاب خوب نمی خوانند. روند فکری شان نوع تربیت شان حتی دایره واژگانی شان متفاوت است.

 

یک توصیه به پدر و مادرها و بک توصیه به نویسندگان تازه کار:

بچه هایی که از دوران جنینی تا خردسالی برایشان کتاب خوانده می شود واقعا بچه هایی متفاوت هستند بسیار خلاق و فهمیده و باهوش تر هستند. قدرت برقراری فعالیت اجتماعی شان خیلی بالاتر است و کاملا متفاوت از بچه هایی هستند که با کتاب آشنایی ندارند.

برای نویسندگان هم اینکه مطالعه شان را بیشتر کنند کتاب های خوب بخوانند. لیست لاک پشت پرنده لیست خیلی خوبی هست که هر فصل دارد بهترین کتاب های برگزیده ادبیات کودک و نوچوان را معرفی می کند.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.