تازه های نشر المیرا: همه چیز همه چیز، نیکولا یون

495

 

همه چیز همه چیز، اثر نیکولا یون، اولین بار در سال  ۲۰۱۵منتشر و با استقبال عموم روبرو شد. با الهام از تمامی نقدهای ارائه شده برای همه چیز همه چیز، اثر پرفروش نیویورک تایمز، می توان آن را  در یک جمله خلاصه کرد: «زیبا». محوریت موضوع این کتاب بر دختری به نام مادلین متمرکز است که مبتلا به عارضه ای به نام سندرم حبابی است و با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند.

 

اثر، توامان یادآور چالش های زندگی و زیبایی های آن ها است.

توامان ما را به اندیشیدن و پرسیدن وامیدارد و مهمتر اینکه – همانطور که اکثر منتقدین اثر به آن اذعان داشته اند- شوق خواندن را در خواننده زنده میکند.اثری با پایانی غیر قابل پیش بینی که به بهترین شکل دغدغه های نوجوانی، بلوغ و مادر بودن را به تصویر می کشد. داستانی از تصمیم ها، تردیدها و اراده کردن ها.

 

این داستان شورانگیز و امیدبخش، داستان دنبال کردن رویاها، امیدواری ها و مخاطرات طبیعی عشق است در تمامی اشکال آن.

 

از نکته های قابل توجه این اثر، مصور بودن آن است که  ناخودآگاه خواننده را به یاد شازده کوچولو اثر آنتوان سنت اگزوپری می اندازد. تصاویری که  به بهترین شکل  انتقال دهنده ی پیام و موضوع می باشند.

 

همه چیز همه چیز نیکولا یون، اثریست درباره ناتوانی و علاوه بر آن، اثری نیست درباره ناتوانی.کتابیست درباره عشق و رابطه های انسانی، درباره خانواده، درباره رویدادهایی ناخوشایند و مشکل آفرین در خانواده هایی که پیامدهای رویدادهای تلخ را تجربه و تحمل می کنند .اثری پیچیده و لایه لایه اما بسیار زیبا که تصاویر ترسیم شده در آن سبب می شوند، خواننده بیشتر با راوی داستان آشنا شده و در متن اثر غرق گردد.

 

و در پایان اشاره ای می کنیم به نقدی از این اثر در نشریه گاردین: «سبک توصیف دنیای مادلین توسط نویسنده به اندازه ای خیالی و زیباست که سبب می شود خواننده برای امور جزئی و کم اهمیت زندگی نیز ارزش قائل شود و آنها را غنیمت شمارد.»

2 نظرات
  1. ناهید زمانی می گوید

    وای بی صبرانه منتظر این کتابم.

  2. نیلوفر می گوید

    به نظرم ترجمه اقای محمدپور بهترینه شدیدا منتظرم برای خواندنش .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.