نویسندگان عصر ما: ابوتراب خسروی

114

نویسندگان عصر ما

 

ابوتراب خسروی

 

گروه ادبی هامون: ابوتراب خسروی، خالق آثار ماندگار اسفار کاتبان، ملکان عذاب، دیوان سومنات و …؛ بی شک یکی از برترین نویسندگان عصرماست.

ابوتراب در اول فروردین ۱۳۳۵ هـ . ش، در شهرستان فسا، استان فارس به دنیا آمد. او به دلیل شغل پدرش که نظامی بود در شهرهای زیادی زندگی کرد و بعدها تجربیاتش را در داستان هایش بکار گرفت.

داستان های ابوتراب خسروی دارای مضامین سوررئال با تکیه بر ویژگی های پست مدرنیسیم است. آنچه که آثار ابوتراب را متمایز نموده، زبان خاص و شاخص اوست. وی با کلمات کهن و زبان مقدس سخن می گوید و به کلماتش اصالت می بخشد تا جایی که انسان را به درنگ و استغراق در کلمات و واژه ها دعوت می کند.

خسروی اولین کتاب خود که یک مجموعه داستانی به نام «هاویه» است را در سال ۷۰ منتشر کرد و نهایتا در سال ۷۷ با انتشار دومین اثر خود که باز هم یک مجموعه داستانی به نام «دیوان سومنات» بود و به خاطر یکی از داستان های این مجموعه به نام «مرثیه ای برای ژاله و قاتلش»، نامش بر سر زبان ها افتاد.

داستان کوتاه «مرثیه ای برای ژاله و قاتلش» داستانی است با مضمون پست مدرنسیم که ساختاری پیچیده دارد و تاکنون بارها مورد نقد و بررسی قرار گرفته تا جایی که موضوع اصلی چندین پایان نامه بوده است. این داستان نقطه عطفی در ادبیات داستانی ایران به شمار می رود.

 

فهرست آثار ابوتراب خسروی:

  1. هاویه(۱۳۷۰) مجموعه داستان
  2. دیوان سومنات(۱۳۷۷) مجموعه داستان
  3. اسفار کاتبان(۱۳۷۹) رمان، برنده جایزه مهرگان ادب
  4. رود راوی(۱۳۸۲) رمان، برنده چهارمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری
  5. ویران(۱۳۸۸ ـ نشر چشمه) مجموعه داستان، برنده یازدهمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری
  6. حاشیه‌ای بر مبانی داستان(۱۳۸۸ ـ نشر ثالث) (مجموعه مقالاتی در خصوص تئوری‌های داستان با تکیه بر مقوله داستان ایرانی)
  7. ملکان عذابرمان (۲۰۱۲، نشر ناکجا پاریس)
  8. آواز پر جبرئیل (نشر گمان، ۱۳۹۳)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.