نویسندگان معروفی که جایزه نوبل نگرفتند

68

 

نام ۱۰ تن از نویسندگان بزرگ جهان که در کاروان برگزیدگان این جایزه جهانی جایی ندارندو شرح مختصری از علت انتخاب نشدن‌شان:

◀امیل زولا ( ۱۸۴۰ – ۱۹۰۲)
امیل زولا نویسنده طبیعت‌گرای فرانسوی در سال۱۹۰۲ یعنی یک‌سال قبل از مرگش کاندیدای اولین جایزه ادبی نوبل شد. اما از آنجایی‌که به نظر «کارل داوید آف وایرسن» دبیر دائم وقت کمیته نوبل، ادبیات باید «سمت و سوی معنوی و مطلوبی» داشته باشد، این جایزه به زولا تعلق نگرفت. ازجمله دلایل کمیته نوبل این بود که «ناتورالیسم بسیار بی‌روح و بی‌ملاحظه زولا باعث می‌شود که به دشواری بتوان او را مناسب این جایزه دانست.» و بدین ترتیب جایزه به شاعر فرانسوی «سلی پرودهوم» نویسنده‌ای که آثار چندانی از خود به جای نگذاشته است تعلق گرفت و این شروع جالبی برای جایزه ادبی نوبل نبود.

◀لئو تولستوی (۱۸۲۸- ۱۹۱۰)
جایزه نگرفتن تولستوی در این سال‌ها به عنوان یکی از خطاهای بزرگ کمیته نوبل تلقی می‌شود. از همان سال ۱۹۰۲ نام تولستوی در لیست کاندیداها کنار ۳۴ نام پشنهاد شده، قرار داشت. در گزارش رسمی کمیته نوبل آمده است که نویسنده‌ جنگ و صلح «استاد شرح حوادث حماسی است» اما انتقاد تولستوی از دولت و کلیسا باعث شد که جایزه به او تعلق نگیرد. عدم صلاحیت تولستوی براساس نظر کمیته نوبل این‌طورجمع‌بندی شده است: «آثارتولستوی با معیار جایزه یعنی «معنویت والا و وارسته» مطابقت ندارد.» بدین ترتیب تولستوی نیز قربانی برداشت و عقاید آکادمی نوبل شد.

◀ویرجینیا وولف ( ۱۸۸۲ – ۱۹۴۱)
نام ویرجینیا وولف هرگز در لیست کاندیداهای جایزه نوبل نیامد. اغلب گفته می‌شود که به جای «پرل براک» (۱۹۳۸) باید ویرجینیا وولف برنده جایزه نوبل می‌شد. آیا جایزه نگرفتن او به‌خاطر زن بودنش بود؟ در واقع زنان نویسنده‌ای که موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند انگشت‌شمارند. تاکنون تنها ۱۲ نویسنده زن موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند. البته دلیل این امر تنها به آکادمی سوئد برنمی‌گردد، بلکه شمار زنان نویسنده‌ای که به‌عنوان کاندیدا پیشنهاد می‌شود، بسیار اندک است. نام شاعر روسی آنا آخماتوا (۱۸۸۹-۱۹۶۶) از جمله‌ نام‌هایی است که در حاشیه مطرح شده است.

◀جیمز جویس ( ۱۸۸۲-۱۹۴۱)
نویسنده ایرلندی خالق اولیس هم جایزه نوبل نگرفت و این یکی دیگر از خطاهای کمیته نوبل است. طبق نظر شل اسمارک در دهه ۳۰، وقتی کمیته نوبل از کسانی مثل پرل براک قدردانی می‌کرد و به‌طور جدی مارگرت میچل نویسنده کتاب پرفروش «دور با باد» را به بحث می‌گذاشت، جایی برای نوبل گرفتن جیمز جویس وجودنداشت. اما در دهه۴۰ وقتی آکادمی سوئد متوجه نویسندگان پیشگام شد، جیمز جویس می‌توانست یکی از برند‌گان این جایزه باشد.

◀خورخه لوئیس بورخس (۱۸۹۹ – ۱۹۸۶)
نویسنده آرژانتینی که همواره آثار اندک او موردبحث قرار گرفته است. گفته‌ می‌شود آرتور لوندکویست به بورخس به خاطر تمجید از دیکتاتور شیلیایی، آگوستو پینوشه رأی منفی داد. لوندکویست همچنین گفته است که بورخس بی‌دلیل این‌گونه بر سر زبان‌ها افتاده است.به هرحال، اکنون دیگر دیر است،زیرا از سال ۱۹۷۴ تصویب شد که جایزه نوبل فقط به نویسندگان درقید حیات تعلق بگیرد.

◀هنریک ایبسن (۱۸۲۸- ۱۹۰۶)
آکادمی نوبل«سمبولیسم ایبسن را دوست نداشت» و بدین ترتیب و با همان دلایلی که نام زولا و تولستوی از لیست برند‌گان جایزه نوبل حذف شد، نام این درام‌نویس نروژی نیز خط خورد.سال ۱۹۰۳ یعنی سالی که نام ایبسن در لیست کاندیداها بود،جایزه نوبل به یک نویسنده نروژی که اعضای آکادمی سوئد شعرش را «ناب و در خدمت اندیشه» می‌دانستند،تعلق گرفت.

◀گراهام گرین ( ۱۹۰۴ – ۱۹۹۱)
گراهام گرین نویسنده پرکار بریتانیایی از دیرباز به «کاندیدای همیشگی نوبل» ملقب شده است. گویا آرتور لوندکویست دبیر آکادمی درآن سال‌ها مانع راه او بود.لوندکویست در مصاحبه‌ای در سال ۱۹۸۰ اظهار کرده است که آثار خوب گراهام گرین متعلق به گذشته‌های خیلی دور است.

◀فرانتس‌ کافکا ( ۱۸۸۳ – ۱۹۲۴)
گناه جایزه نگرفتن فرانتس کافکا-نویسنده چک- به گردن آکادمی سوئد نیست،زیرا اغلب آثار کافکا پس از مرگش منتشرشده است.

◀مارسل پروست (۱۸۷۱ – ۱۹۲۲)
طرفداران پروست نیز نمی‌توانند آکادمی سوئد را زیرسوال ببرند. شاهکار پروست به‌طورکامل، موقعی منتشرشد که این نویسنده فرانسوی درقید حیات نبود.

◀آگوست استریند‌برگ ( ۱۸۴۹ – ۱۹۱۲)
بزرگ‌ترین نویسنده سوئدی نیز از آکادمی سوئد جایزه‌ای دریافت نکرد.آگوست استریند‌برگ به عنوان نویسنده‌ای جنجالی شناخته می‌شد.سال۱۹۰۹ با اهدای جایزه نوبل به«سلما لاگرلف» روشن شد که این جایزه هرگز به آگوست استریندبرگ تعلق نخواهدگرفت. آن‌گاه بود که به همت برخی طرفداران جایزه«آنتی نوبل یا جایزه ضدنوبل»به راه انداخته شد و در آخرین روزتولد استریند برگ این جایزه به این نویسنده‌ بزرگ اهداشد.

 

منبع: خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.